RAW czy JPG

Często pytacie na kursie fotografii w jakim formacie najlepiej fotografować: RAW czy JPG ? Odpowiedź – jak na wiele rzeczy zresztą w życiu i w fotografii – nie jest prosta i łatwa.

Zacznijmy od przedstawienia podstawowych informacji o tych formatach:

  1. RAW – jest plikiem bezstratnym, co oznacza, że możemy go dowolną ilość razy modyfikować i obrabiać. Jeżeli macie na przykład 10 megapikseli na matrycy, to oznacza, że plik zapisywany w aparacie będzie miał co najmniej 10 MB. RAW-y są zatem dużo większe (cięższe) niż JPG-i. Oznacza to, że możemy nimi szybciej zapchać kartę w aparacie. Wymagają także zawsze obróbki graficznej. Surowe pliki prosto z aparatu wydają się nieostre i pozbawione nasycenia kolorów. Potrzebujemy także do ich otworzenia specjalny program (JPG-i możemy otworzyć zwykłą przeglądarką do zdjęć). Ich zaletą jest to, że posiadają dużą rozpiętość tonalną i dają większe możliwości edycji (na przykład jesteśmy w stanie wyciągnąć więcej szczegółów z cieni i świateł)
  2. JPG – to pliki dużo lżejsze niż RAW-y. Zmieści się ich zatem na naszej karcie dużo więcej podczas wakacyjnych wojaży. Są to pliki praktycznie gotowe do pokazania w internecie lub na komputerze. Otworzymy je każdym programem, nie musimy poddawać dodatkowej obróbce graficznej. Ich wady to wszystko to co jest zaletą RAW-ów. Dużo trudniej odzyskać szczegóły w cieniach czy światłach, a przede wszystkim musimy się dużo namęczyć w czasie obróbki, aby skorygować źle ustawiony Balans Bieli (WB).

Na pytanie zatem stawiane przez Was – RAW czy JPG – odpowiedź jest tylko jedna … to zależy od okoliczności i tego co chcecie fotografować oraz co będziecie później ze zdjęciem robić.

Moja rada jest taka. Jeżeli fotografuję komercyjnie (dla klienta) lub mam w głowie już pomysł na wykorzystanie ujęcia w technice HDR lub wiem, że po prostu będę musiał poprawiać WB lub jasność fotografii wykonuję zdjęcia w formacie RAW.

Większość zdjęć z wakacji (lub na moją stronę o podróżach www.tamizpowrotem.com ) wykonuję w  JPG-ach. Nie będę przecież siedział tygodniami i obrabiał tysiąca zdjęć z nad Bałtyku …

Jeżeli wciąż się wahacie nad wyborem formatu jest jedno idealne wyjście … fotografowanie w obu formatach jednocześnie (RAW + JPG). Jeżeli po powrocie do domu widzę, że zdjęcie JPG mnie satysfakcjonuje to wyrzucam z komputera RAW-a. Jeśli zaś muszę coś poprawić to mam surowy format do obróbki.

Warto jeszcze wiedzieć na koniec, że każdy producent aparatów cyfrowych ma swój format RAW i tak:

– Olympus to „orf”

– Canon to „cr2”

– Nikon to “nef”

– Sony to “sr2” lub “srf”

– Pentax to „pef” lub „ptx”

A żeby było ciekawiej Adobe (ta firma od programów typu Lightroom czy Photoshop) wprowadziła swój własny format RAW czyli DNG.

RAW czy JPG
RAW czy JPG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *